• כל מה שצריך לדעת על ארנונה

    עושה שנייה סדר בבלאגן. אם יש עוד שאלות אני זמינה בטלפון 8162* או בוואטסאפ 055-9856868

מה זה בכלל ארנונה?

ארנונה היא מס המוטל על מי שמחזיק (מתגורר, או בעל הזיקה הקרובה ביותר לנכס) במבנים וקרקעות.
בסיס חיוב הארנונה הוא שטח היחידה, והחיוב נקבע על פי התקופה בה החזיקו בנכס, סוג הנכס, השימוש בנכס בפועל ולפי האזור בו נמצאת היחידה.
בדירות מגורים נקבעו ארבעה אזורים וארבעה סוגים הקובעים את חיוב הארנונה. רשימת האזורים והרחובות הכלולים בהם, הסוגים והסיווגים מפורסמת ב”צו המיסים” הנמצא באתר העירוני.

 

מתי צריך לשלם את הארנונה?

את הארנונה צריך לשלם או להסדיר תוך 30 ימים מקבלת הודעת החיוב השנתית (או הראשונה, למי שנכנס לדירה באמצע השנה). מידע לגבי הסדרי התשלום כאן. 
אם קיבלת את הודעת התשלום השנתית, המשמעות היא שצריך להתארגן על תשלום או הסדרת הארנונה עד לסוף חודש ינואר.
חיוב בארנונה שלא שולם או הוסדר בתוך 30 ימים הופך לחוב ארנונה, ומתחיל לצבור ריבית (בגובה 0.5% בחודש) והצמדה, עד למועד התשלום.
לכן חשוב מאוד לדאוג ולטפל בכל הנושאים הקשורים בארנונה בזריזות. מי שמשלם באיחור ישלם יותר!

 

אבל אנחנו שותפים בדירה!

בדירות שותפים, תשלום הארנונה יהיה אישי לכל דייר (ולא לכל הדירה יחד), כך שלא מתקיימת תלות כלכלית בתשלומים משותפים, ולכן סטודנט אשר שילם את חלקו היחסי, לא יספוג קנסות ועיקולים עבור איחור או אי תשלום של שותפיו. במידה ונתקלתם בבעיה בנושא זה ניתן לפנות לתיבת הדוא”ל הייעודית שפתחו בעירייה לסטודנטים: starnona@jerusalem.muni.il או אליי בפרטי:)

ומה אם עזבתי את הדירה ואני גר במקום אחר עכשיו?

תשלום הארנונה הוא על תקופת המגורים בנכס. אם הפסקת להתגורר בנכס, צריך להודיע לעירייה על העזיבה שלך (כדי שתפסיק לחייב אותך בארנונה מרגע שעזבת), את ההודעה על העזיבה אפשר לשלוח אלינו בדואר, בפקס או בדוא”ל – אפשר להשתמש בטופס הזה. על מנת למנוע מחלוקות עם בעלי הנכס ביחס למועד העזיבה, כדאי לצרף להודעה גם אישור מבעל הבית על התאריך, ואם נכנסת לדירה חדשה – גם את חוזה השכירות החדש. בכל מקרה, חשוב מאוד להודיע לעירייה מהר על השינוי שחל בנכס כדי למנוע הצטברות של חובות על שמכם, לתקופה בה לא הייתם בנכס. אם לא הודעתם לעירייה שעזבתם את הדירה, מבחינת החוק – אתם עדיין גרים שם, וייתכן שהיא תסרב לקבל הודעות שנשלחו באיחור ותמשיך לראות בכם חייבים בארנונה. כדאי מאוד גם לוודא שחשבון הארנונה שעזבתם מוסדר או משולם במלואו, כי מבחינת העירייה, אם נותר חוב לתקופה שבה גרתם בנכס – הוא חוב שלכם. מידע נוסף באתר העירוני נמצא כאן.

 

קיבלתי הודעת תשלום! אני צריך לשלם את כל זה תוך 30 יום? כבד עלי.

אין חובה לשלם את הארנונה תוך 30 ימים, אבל כן צריך לכל הפחות להסדיר אותה, וכך לשלם את הארנונה במספר תשלומים במהלך השנה. ההסדר הנוח ביותר מבחינה זו, הוא הסדר הוראת קבע. בהוראת קבע, הארנונה מתחלקת ב-12 תשלומים חודשיים (או במספר החודשים עד לסוף השנה, למי שהצטרף להסדר באמצע), ונגבית אחת לחודש ב-1 או ב-10 ,לבחירתכם. כדי להצטרף להסדר צריך להחתים את הבנק על שובר ההצטרפות (המופיע בגב טופס התשלום או יחד איתו), או באתר העירוני (ניתן לבטל את ההסדר בכל רגע, בהודעה בכתב לאגף) גם לתיבת הדוא”ל הייעודית שפתחו בעירייה לסטודנטים: starnona@jerusalem.muni.il
ניתן כמובן, גם להתקשר למוקד הטלפוני של העירייה ולשלם חלק מהחוב, לפי בחירתכם – כל שותף את “החלק שלו”.
במהלך השנה, העירייה שולחת עד ארבע הודעות למי שלא שילם או הסדיר את חשבון הארנונה השנתי. בפברואר נשלחת לכתובת הדירה תזכורת לתשלום הארנונה. בתחילת מאי נשלחת, לכתובת הדירה וגם לכתובת במשרד הפנים, התראה ראשונה בדואר רשום. אחרי כחודש נשלחת, לאותן כתובות, התראה מיידית בדואר רשום. מי שלא שילם או הסדיר את חוב הארנונה שלו אחרי משלוח ההתראה השנייה, העירייה תפעל כדי לגבות ממנו את הכסף שחייבים לה. שימו לב, פרק הזמן בו מוטלים עיקולים בבנק הוא יוני-יולי מה ש”נופל” על מועדי הבחינות באוניברסיטה, ולא מומלץ ללמוד למבחן באולם קבלת הקהל. פעולות הגבייה מתחילות בדרך כלל בעיקול שמוטל על חשבון הבנק, ועשויות להגיע עד כדי תביעה משפטית שמוגשת נגד השותפים שלא שילמו את החוב). העירייה אינה שמחה לפתוח בהליכי אכיפה – אנא, דאגו להסדיר את חוב הארנונה ואת ההנחות, מוקדם ככל האפשר, והודיעו לעירייה בהקדם אם יצאתם מדירה או שנכנסתם אליה.

אבל מגיעה לי הנחה בארנונה!

כדי לקבוע את הזכאות להנחה בשנת 2019 ,ואת גובה ההנחה שאפשר להעניק לך, העירייה תבקש לראות את ההכנסות שלך במהלך השנה הקודמת (2018), ולוודא שההכנסה הממוצעת בתקופה הזאת נמצאת בטווח שנקבע. בשנת 2019 ניתן לבחור אם רוצים שהעירייה תבדוק את ההכנסה בשלושת החודשים האחרונים של השנה הקודמת (אוקטובר עד דצמבר), או את ההכנסה בכל השנה הקודמת (ינואר עד דצמבר) בטפסים החדשים. מי שלא עבד (בחלק מהתקופה או בכולה) וגם מי שמרוויח פחות משכר המינימום צריך לצרף לבקשה שלו תצהיר חתום בפני עורך-דין או רשם בית משפט (במידה ואתם חברי אגודה ניתן להשתמש בעו”ד שלהם במידה ויש, במידה ולא, ניתן להוציא את התצהיר אצל מידע’לה במרכז צעירים ירושלים או בבית משפט השלום במרכז העיר, ליד העירייה, מגרש הרוסים, בימי א’ – ה’ 08:30 – 13:30) ובו יצהיר על ההכנסות שלו.

אם לא היו הכנסות, הוא צריך להצהיר שלא היו, ודוח ריכוז מקומות עבודה מהביטוח הלאומי (ניתן להפיק דרך האתר, במידה ואתם נרשמים בפעם הראשונה לאתר לחצו כאן). כדאי מאוד למלא את הטופס אחרי שקראת את דף ההסבר למבקשים הנחה המפרט את כל המסמכים שצריך לצרף לבקשה – שנמצא באתר העירוני. ההנחה מוענקת לכל שותף בנפרד (או במשותף, אם מדובר בבני זוג). מומלץ שכל השותפים יגישו את בקשות ההנחה שלהם במועד אחד – כך אפשר לטפל בכולם ולקבוע סופית כמה ארנונה צריך לשלם.
מומלץ לבקש את ההנחה באמצעות הטופס המקוון. בנוסף, אפשר לצלם את הטופס והמסמכים באמצעות הסמארטפון ולשלוח אלינו לתיבת דוא”ל ייעודית שפתחו בעירייה לסטודנטים:
דוא”ל: starnona@jerusalem.muni.il
אם אתם מעדיפים להגיע פיזית לעייריה- שימו לב שיש לכם את כל הטפסים הנדרשים מראש, ואל תשכחו לקבוע תור באתר העירייה (אתם צריכים את אגף שומה וגבייה, ארנונה-מגורים).
טלפון: 02-6296333 , 02-6296000
במענה הממוחשב ניתן לשלם את שובר התשלום 24 שעות ביממה.